ورود

ورود کاربر

0%

افزودن کپچا (CAPTCHA) به فرم‌های دروپالی

تا الان احتمالاً با تصویری از حروف و اعداد که عمدتاً کج و نامنظمه در سایت های  مختلف برخورد کردید و از شما خواسته شده تااونو به شکل صحیح خونده و بادقت در یک جعبهٔ متن وارد کنید. اگر اینطوریه شما با یک CAPTCHA سر و کار داشتید.
برای اضافه کردن CAPTCHA به فرم ها مون در سایت ، اول از همه به این لینک برید و بعد از دانلود ، ماژول رو نصب کنید. بعد از دانلود ، به بخش ماژول‌های سایت (Modules) برید، و CAPTCHA و Image CAPTCHA را فعال کنید.
بعد،  روی Configure که روبروی ماژول CAPTCHA است کلیک کنید، تا به بخش تنظیمات ماژول CAPTCHA برید. می تونید از مسیر Configuration > People > CAPTCHA هم وارد صفحه ی تنظیمات CAPTCHA بشید.در بالای صفحه‌ی تنظیمات ، دو تب  CAPTCHA و Image CAPTCHA قرار دارن، که به ترتیب مربوط به تنظیمات کلی  CAPTCHA و تنظیمات عکس  CAPTCHA هستن.


تب CAPTCHA
وقتی در این تب هستین، بالای صفحه توضیحاتی هست، مثل اینکه CAPTCHA را می‌تونین به هر نوع فرمی  در دروپال اضافه کنید و اینکه در صفحه‌ی مجوزها (Permissions) شما می‌تونید گزینه‌ی «Skip CAPTCHA» را برای هر نقش (Role) در سایت که مایلید فعال کنید، تا CAPTCHA برای آنها نشان  داده نشود.
تو قسمت بعدی تنظیمات یعنی Default challenge type می تونین مشخص کنید که حالت پیشفرض Default challenge type) CAPTCHA)  برای فرم‌ها در سایت شما از چه نوعی باشندکه دو تا گزینه واسه انتخاب دارین یکی اینکه از نوع سوال ریاضی (Math) باشه یا از نوع عکس (Image). نکته: گزینه‌ی Image فقط زمانی نمایش داده می‌شود که شما Image CAPTCHA رو هم فعال کرده باشید.
در قسمت بعد لیستی وجود داره که فرم های موجود در سایت رو نشون می ده و روبروی هر کدوم از این فرما شما می تونین انتخاب کنید که CAPTCHA توی اون فرم چطوری نمایش  داده بشه.اگه فرمی که می خوایین بهش CAPTCHA اضافه کنید توی این لیست نبود،باید ID فرم مورد نظرتونو پایین این لیست اضافه کنید.
قسمت بعدی ( Add a description to the CAPTCHA )افزودن یک توضیح به CAPTCHA است که اگه تیک این گزینه رو بزنید می تونین یه توضیحی واسه CAPTCHA  داخل دو کادر پایینی که وجود داره قرار بدین.
در قسمت Default CAPTCHA validation با تیک زدن  گزینه ی (Case sensitive validation: the response has to exactly match the solution) کاربران سایت باید حتما زمان وارد کردن نوشته‌ی CAPTCHA به بزرگی و کوچکی حروف دقت کنند، و برای مثال وارد کردن حرف d بجای حرف D برای فرم CAPTCHA قابل قبول نیست و با تیک زدن گزینه‌ی (Case insensitive validation: lowercase/uppercase errors are ignored) بزرگی و کوچکی حروف اهمیت نخواهند داشت.
در آخر گزینه Save  رو بزنید.


تب IMAGE CAPTCHA
تو این تب تنظیمات مربوط به  CAPTCHA  از نوع عکس وجود دارد،بالای صفحه در  قسمت  Example ، نمونه‌ی عکس CAPTCHA رو با توجه به تنظیمات شما نشون میده، اگر شما تغییری در تنظیمات عکس کپچا بدهید، و بعد آن را ذخیره کنید، تغییرات رو می تونید در این قسمت ببینید.در بخش (Code settings) تنظیمات کد کارکترهای مورد استفاده در کد CAPTCHA و تعداد اونها  رو می تونیدانتخاب کنید.
در (Characters to use in the code) کارکترهای مورد استفاده در کد رو می تونید کم یا زیاد کنید،در قسمت  (Code length) طول کد ، تعداد حروف استفاده شده در CAPTCHA رو می تونیم انتخاب کنیم.
قسمت Font settings تنظیمات مربوط به فونت استفاده شده در CAPTCHA وجود داره،که اندازه فونت رو در Font Size و فاصله ی بین کاراکترهای CAPTCHA رو درCharacter spacing می تونین تنظیم کنین.
در قسمت بعدی یعنی (Color and image settings) تنظیمات تصویر و رنگ وجود داره که در (Background color) ، رنگ پس زمینه ،در (Text color) ، رنگ نوشته ، در Additional variation of text color ،دگرگونی در رنگ نوشته‌ها و در (File format) ، فرمت عکس CAPTCHA رو می تونید تنظیم کنید.
بخش آخر Distortion and noise است که برای اضافه کردن نویز و بهم‌ ریختگی به عکس CAPTCHA نمایش داده شده است، تا سخت‌ تر بشه و به راحتی توسط برنامه‌های کامپیوتر خودکار قابل تشخیص نباشد  توسط ( Distortion level) سطح بهم ریختگی کاراکترهای CAPTCHA رو مشخص کنید ،  با فعال کردن گزینه ی  Add salt and pepper noise نویزهایی به شکل نقطه به عکس CAPTCHA اضافه می شه  و با فعال کردن گزینه ی Add line noise  نویزهای خطی به عکس CAPTCHA اضافه می شه. نکته : اگر هر کدوم از این گزینه‌های مروبوط به نویز را فعال کنید، گزینه‌ی Noise level به نمایش در می‌ آد  که تعیین‌کننده‌ی شدت نویز است.

دسته بندی: 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید