ورود

ورود کاربر

0%

دو زبانه کردن سایت دروپالی ( قسمت اول )

در این مطلب می خواییم  مرحله به مرحله دو زبانه کردن سایتی که با دروپال ساخته شده رو آموزش بدیم.
در قسمت اول آموزش فقط وارد کردن آیکون های زبان مورد نظر و URL  هر زبان را خواهیم گفت.
فرض می‌کنیم آدرس سایت شما example.com است. وقتی می‌گوییم به مسیر یا زیرشاخه‌ی /fa از سایت خود بروید، منظور همان example.com/fa است:


1. اضافه کردن زبان فارسی و تنظیمات زبان‌ها
قبل از هر چیز، به بخش «ماژول‌ها» / «افزونه‌ها» (Modules) از سایت دروپالی خود تون برید و  ماژول Locale و سپس ماژول Content translation راکه در هسته ی (Core) ماژول های موجود است رو فعال کنید.
بعد از اینکه این دو ماژول رو فعال کردید باید زبان فارسی رو به سایت اضافه کنید که برای این کار دو راه وجود داره :
الف. در صفحه‌ی Modules بر روی لینک Configure در ردیف ماژول Locale کلیک کنید.
ب. از منوی بالای سایت به صفحه‌ی «پیکربندی» (Configuration) بروید. سپس آنجا بر روی لینک «زبان‌ها» (Languagues) کلیک کنید تا به صفحه‌ی زبان‌ها بروید.
در حال حاضر فقط زبان English در جدول داخل صفحه‌ی «زبان‌ها» قرار دارد، که کُد آن en است و جهت آن چپ به راست (Left to right) است.
بر روی لینک «+ افزودن زبان» (Add language) کلیک کنید.
از باکسی که پایین فیلد «نام زبان» (Language name) قرار دارد، زبان «Persian (فارسی)» را انتخاب کنید و بر روی Add language کلیک کنید. زبان فارسی اضافه شده و بطور خودکار به صفحه‌ی زبان‌ها هدایت می‌شوید.
حالا در جدولی که در صفحه‌ی زبان‌ها وجود دارد دو زبان English و Persian وجود دارد. کد زبان فارسی fa است و همانطور که واضح است جهت آن راست به چپ (Right to left) است.
برای اطمینان از ذخیره شدن تغییرات، بر روی دکمه‌ی «ذخیره کردن تنظیمات» (Save configuration) کلیک کنید .
حالا می خواییم مسیر زبان انگلیسی را وارد کنیم.
در این مرحله زبان فارسی به سایت اضافه شده، برای سایت مشخص می‌کنیم که چطور متوجه شود بخشی از سایت قرار است به چه زبانی باشد.
در صفحه‌ی زبان‌ها بر روی تب «تشخیص و انتخاب» (Detection and Selection) کلیک کنید. گزینه‌ی URL را فعال کنید و تغییرات را ذخیره کنید.
با انجام اینکار، حالا اگر به مسیر /fa از سایت بروید، می بینید  ظاهر سایت راست به چپ است و اگر به مسیر /en بروید می بینید  ظاهر سایت  چپ  به راست است توجه کنید که در این مرحله کلمات به فارسی ترجمه نشده‌اند، به همین دلیل برای مثال اگر به example.com/fa بروید کلمات هنوز به انگلیسی هستند، ولی جهت ظاهر سایت عوض شده است.
2. انتخاب زبان پیش‌فرض
 زبان پیش فرض سایت خود را با انتخاب یکی از این دو زبان  اینطوری تنظیم کنید:
زبانی که به عنوان زبان پیشفرض انتخاب شود در آدرس اصلی سایت قابل مشاهده می‌شود، و زبان‌های دیگر از طریق مسیر خود شناسایی می‌شوند،حالا به تب «لیست» (List) از صفحه‌ی زبان‌ها برگردید. در ستون «پیش‌فرض» (DEFAULT)، زبان فارسی را انتخاب کنید، و تنظیمات را ذخیره کنید.

        
بعد از ذخیره کردن تغییرات مشاهده می‌کنید جهت صفحه راست به چپ می‌شود. دلیلش این است که حالا زبان پیش‌فرض سایت فارسی است و اگر شما صفحه اصلی سایت خود (example.com) را باز کنید، زبان فارسی شناخته می‌شود و زبان انگلیسی دیگر از زیرشاخه‌ی /en قابل دسترسی است (example.com/en).
3. اضافه کردن ترجمه‌های زبان فارسی
به یکی از دو روش زیر فایل ترجمه‌ی زبان فارسی که پسوند po دارد را دانلود کنید:
 به سایت ترجمه‌های دروپال بروید. در لیست طولانی از زبان‌ها که وجود دارد، بر روی Persian, Farsi کلیک کنید.  بر روی لینک Download که روبروی Drupal core نسخه 7 است کلیک کنید.
حالا باید فایل با پسوند po ترجمه فارسی را به سایت اضافه کنیم. برای اینکار باید به تب «ورود اطلاعات» (Import) از صفحه‌ی «رابط ترجمه» (Translate Interface) بروید که دو تا راه برای این کار وجود داره :
الف. به صفحه‌ی «پیکربندی» (Configuration) بروید. از آنجا به صفحه‌ی «رابط ترجمه» (Translate Interface) بروید، و بر روی تب «ورود اطلاعات» (Import) کلیک کنید.
 ب. مستقیما به مسیر پیکر بندی (Configuration) ، مناطق و زبان ها (Regional and Languages) ، ترجمه واسط کاربری ( Translation Interfac ) ،ورود (Import ) می روید .
 و در فیلد «فایل زبان» (Language file) فایل po. را که  دانلود کردید انتخاب کنید.
در باقی تنظیمات تغییری ایجاد نکنید. فقط مطمئن شوید که در فیلد «ورود به» (Import into) زبان «فارسی» (Persian) انتخاب شده باشد.
بر روی دکمه‌ی «ورود اطلاعات» (Import) کلیک کنید، تا وارد کردن ترجمه‌های زبان فارسی برای هسته‌ی دروپال شروع شود.
بعد از اینکه import فایل ترجمه تمام شد، به صفحه اصلی سایت (example.com) یا زیرشاخه‌ی /fa بروید. بسیاری از کلمات فارسی هستند.

 

دسته بندی: 

افزودن دیدگاه جدید